sobota, 26 października 2013

Ryż na mleku

Jeden ze smaków mojego dzieciństwa. Mieszkając w bloku za czasów dzieciństwa, co wieczór zbiegałam na parter do mojej babci. Zawsze miała dla mnie ugotowany ryż na mleku. Był jedyny w swoim rodzaju. Wyjątkowy, w smaku taki kremowy. Prawdziwe niebo w gębie. Często robię sobie podobny ryż. Tak podobny, bo nigdy nie jest taki sam jak mojej babci. Babcia to potrafiła zaczarować go w taki sposób, że każdy niejadek jadł ryż tak, że aż mu się uszy trzęsły. Mój jest tylko jego kopią, choć i nawet smaczną...


pół szklanki ryżu
szklanka wody
szklanka mleka
2 łyżeczki cukru
łyżka masła

Wodę i mleko wlać do garnka. Wsypać ryż i gotować aż do miękkości. W trakcie gotowania dodać cukier a pod koniec łyżkę masła. Należy pamiętać aby ryż nie był zbyt gęsty.

czwartek, 24 października 2013

Drożdżowe rogaliki

Zrobiłam je pierwszy raz w życiu. Wcześniej twierdziłam, że nie wyjdą mi, no ale do odważnych świat należy. Wyszły obłędnie pyszne. Nie są słodkie, są idealne. Już wiem, że tego przepisu nie zdradzę z żadnym innym na rogaliki :)
P.S A może wypróbuję jakiś Wasz przepis niekoniecznie na rogaliki? :)


1 kostka margaryny
5 dag drożdży
1/4 szklanki ciepłego mleka
4 łyżki cukru
3 szklanki mąki
szczypta soli
2 jajka

Margarynę roztopić. Drożdże wkruszyć do ciepłego mleka razem z cukrem. Wymieszać tak, aby składniki się rozpuściły. Do miski wsypać mąkę, dodać sól oraz jajka. Dodać mleko z drożdżami oraz roztopioną margarynę. Ciasto dokładnie wymieszać łyżką do momentu aż wszystkie składniki będą ze sobą połączone. Ciasto ma być gładkie i miękkie. Gdy będzie gotowe, włożyć pod przykryciem do lodówki na godzinę (Proszę się nie martwić, ciasto na pewno wyrośnie :)). Po wyrośnięciu ciasto podzielić na 4 części. Każdą część rozwałkować i uformować na kształt pizzy. Podzielić na 12 trójkątów. Ja robię to nożem do pizzy. Nadzienie nałożyć na szerszej części trójkąta, prawie że przy jego brzegu. Rogaliki zwijać od szerszej strony aż do wierzchołka trójkąta. Przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Przed włożeniem do piekarnika posmarować rogaliki rozbełtanym jajkiem z łyżeczką cukru i odrobiną wody.  Piec w piekarniku ok 15-20 minut w 200 stopniach. Ja nigdy nie patrzę na czas, piekę zawsze do momentu aż rogaliki będą dobrze zarumienione.

Przepis pochodzi z TEJ strony

środa, 16 października 2013

Tarta czekoladowa z filmu Służące

Kto z Was oglądał film "Służące"? W tym filmie Minny często serwowała czekoladową tartę. Raz nawet zrobiła ją z niezbyt smacznym dodatkiem. Moja tarta jest bez "wkładki". Mocno czekoladowa z lekką nutą kawy. Całość zwala z nóg. Jest tak syta, że na pewno jeden kawałek z powodzeniem wystarczy do kawy :).


 Ciasto:
250 g mąki pszennej
65 g cukru
1/4 łyżeczki soli
150 g schłodzonego masła
1 jajo
2 łyżki śmietany kremówki 30%
2 łyżki ciemnego kakao

Masa czekoladowa:
400 g czekolady deserowej
375 ml śmietany kremówki 30%
pare kropel aromatu rumowego
1 łyżka rozpuszczalnej kawy

Wszystkie składniki na ciasto umieścić w misce i wyrobić ciasto. Wyłożyć na blachę od tarty. Tak przygotowane ciasto piec ok 5-10 minut w 200 stopniach. Ja piekłam do tzw. suchego patyczka. 
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Pod koniec dodać śmietanę, aromat oraz kawę. Gotową masę wylać na wcześniej przygotowane ciasto. Schłodzić porządnie w lodówce.

Przepis pochodzi z TEJ strony

niedziela, 6 października 2013

Kluski śląskie

Koniecznie zastosujcie się do mojego przepisu. Jeśli tego nie zrobicie, gwarantuję, że kluski się rozgotują w wodzie i powstanie niezbyt smaczna zupa ;) Za pierwszym razem mi się rozgotowały. Ale byłam wściekła! No ale wprawa czyni mistrza i uczymy się na swoich błędach ;) 


1 kg ziemniaków
mąka ziemniaczana
1 jajko

Ziemniaki ugotować i zmielić. Zmielone ziemniaki umieścić w misce. Podzielić na cztery części. Jedną część odłożyć i w to miejsce dosypać mąkę ziemniaczaną, tak aby była na równi z ziemniakami i tworzyła całość. Dodać tą odłożoną część ziemniaków oraz jajko. Zagnieść ciasto. Następnie odrywać po kawałku i formować kluski. W środku zrobić małą dziurkę. Gotować do momentu wypłynięcia klusek na wierzch wody. Zamieszać i gotować przez kolejne 5 minut.

czwartek, 3 października 2013

Ciasto cynamonowe ze śliwkami

Czy połączenie cynamonu ze śliwkami może być dobre? Owszem, może być. Jest nawet idealne.
Ciasto jest bardzo cynamonowe i bardzo pyszne. Ze stołu znika w tempie błyskawicy ;). Podane składniki odpowiadają formie o wymiarach 20x23 cm. 


3 jajka
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki cynamonu
300 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
3/4 szklanki oleju
śliwki
Dodatkowo:
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka cynamonu

Kruszonka:
pół kostki margaryny lub masła
1/2 szklanki cukru
cukier waniliowy
1 szklanka mąki


Śliwki wydrylować i przeciąć na pół. Z podanych składników zrobić kruszonkę. Mikserem utrzeć jajka wraz z cukrem. Następnie dodać pozostałe składniki i porządnie zmiksować. Gotowe ciasto przelać do formy. Na wierzch ułożyć śliwki skórką do dołu. Posypać jedna łyżeczką cukru i cynamonu. Na całość wyłożyć kruszonkę. Piec przez 45 minut w 180 stopniach (ja nigdy nie trzymam się podanego czasu. Zawsze piekę do tzw suchego patyczka).

Przepis pochodzi z TEJ strony